schody drewniane wewnętrzne przy recepcji

Rewitalizacja Wólczańska 17

Jako podwykonawca Firmy Techbud wykonaliśmy rekonstrukcje zabytkowych schodów w kamienicy przy ulicy Wólczańskiej 17, znanej z filmu Kingsajz w którym odegrała kluczowy obiekt – szuflandie oraz instytut badań czwartorzędu.

Historia budynku

Najstarszy zapis dotyczący nieruchomości  pochodzi z 1912 r., była ona wówczas własnością łódzkiego przemysłowca Edwarda Hentschela, którego fabryka wyrobów wełnianych znajdowała się naprzeciw  (Wólczańska 12). Ale willa jak i pozostałe budynki powstały dopiero w latach 20 XX wieku, a najbardziej znany współcześnie budynek – czyli „Szuflandia” – powstał w 1923 roku. Wtedy to zaczęto budowę willowego budynku biurowego. Budynek zaprojektował Paweł Lewy – znany łódzki architekt okresu międzywojennego. Willę ukończono w 1924 roku. Po II wojnie światowej, budynek został przekazany Zarządowi Dróg Publicznych. 1986 rok to był ostatni moment świetności budynku, kiedy to „zagrał” w filmie „Kingsajz” Juliusza Machulskiego i do dzisiejszych czasów właśnie z tym filmem jest przez łodzian kojarzony. Problemy konstrukcyjne pojawiły się już w latach 80-tych i potem 90-tych. Zabezpieczono wtedy ściany południowe, ale były to jedyne prace remontowe w tym obiekcie, a jego elewacje nigdy nie były remontowane ani odnawiane. Stan budynku zaczął się mocno pogarszać w latach 90-tych, aż w końcu wyłączono go z użytkowania. Łódzka Spółka Infrastrukturalna przejęła obiekt w 2015 roku.

źródło: propertydesign.pl

Prace Stolarskie


Z powodu dużej degradacji obiektu udało się zachować bardzo niewiele z jego oryginalnego wystroju, m.in. ozdobne detale elewacji, zewnętrzne kraty okienne, fragmenty sztukaterii czy płytki podłogowe w wiatrołapie budynku. Jak podkreślił prezes ŁSI Tomasz Piotrowski, na wzór zabytkowy odtworzona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, schody oraz elementy sztukaterii wewnątrz Szuflandii.

źródło: nieruchomosci.dziennik.pl


Powstał przyjemny film z procesu rewitalizacji przedstawiony przez “krasnoludki?”

Firma Orchard Wykonała rekonstrukcje klatki schodowej wraz z dostosowaniem jej do recepcji w holu głównym.

Kilka zdjęć poglądowych zapraszam do oglądania również na miejscu w budynku ŁSI przy ulicy Wólczańskiej 17.

Ciekawostki:

Pół żartem pół serio…

Firma Orchard jest w posiadaniu Certyfikatu na wyroby mistyczne wprost od Cechu krasnoludzkich rzemieślników!!!


The Dwarves approved 2019 ®©

 

Dodaj komentarz